Forum anonimnih alkoholikov

Forum anonimnih alkoholikov
Danes je 20 Avg 2017, 04:07

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 1 prispevek ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 16 Jul 2014, 18:30 
Odsoten

IX. DEVETI KORAK: Neposredno sem se takim ljudem oddolžil, kjer je bilo le mogoče, razen ko bi s tem škodoval njim ali drugim.

Kakšen sem bil

Že to, da bi sebi, kaj šele drugemu priznal, da sem komu storil hudo, je bilo zame nekaj nemogočega, da pa bi stopil pred njih in se oddolžil, za vse, kar sem tem ljudem storil hudega, pa je bilo pri meni nekaj nemogočega. Raje sem se tem ljudem izogibal in njih krivil za moje nekdanje početje.

Kaj se je zgodilo potem
Moj mentor me je v Osmem koraku opozoril tudi, da mi bo Bog, ko bo Osmi korak opravljen, nasproti pošiljal ljudi s seznama po Osmem koraku in naj ne zamudim priložnosti za pogovor. Nekaj oddolžitev sem opravil že prej, glavnina pa me je še čakala. In res se je začelo dogajati ravno to, kar mi je govoril mentor. Razen v enem primeru sem takšne priložnosti nemudoma izkoristil in se dogovoril za razgovor na štiri oči. Takrat sem zaprosil Boga, da mi nakloni pogunm in prave besede ter da ohranim notranji mir in stvari so tekle kar same od sebe. Iz mene so prihajale besede, ki v resnici niso bile moje. Kot da bi bil voden.

Edini primer, ko priložnosti nisem izkoristil, je bila moja nekdanja prijateljica, k kateri sem hodil pijan zaradi spolnosti, prišel sem takrat, ko je ustrezalo meni. Čeprav so takrat že obstajali mobiteli, ga jaz nisem hotel, ker nisem hotel biti nadzorovan. Drugim sem sicer govoril, da to ni zame in da jaz te tehnike ne potrebujem. Ko mi je Bog nasproti pripeljal to osebo, sem zbežal na drugo stran ceste in kot tele gledal v neko izložbo, dokler ni nekdanja prijateljica odšla. Moj mentor me je stalno spraševal, kako je z mojo listo oddolžitev, ali se je kaj zmanjšalo število ljudi, keterim se moram oddolžiti. In ko je ostala le še ta moja prijateljica me je stalno spodbujal, naj vendar naredim kakšen korak, jaz pa sem mu odgovarjal, da mi jo bo Bog že poslal nasproti. Pozabil pa sem, da mi jo je enkrat že poslal, a jaz priložnosti nisem izkoristil. Tako sem moral, hočeš nočeš v akcijo sam in se dogovoriti za sestanek,

In še nekaj mi je svetoval mentor. Da naj pred razgovorom poprosim Boga za notranji mir in prave besede. Nato pa sem se lotil tega opravila.

Moje izkušnje z Devetim korakom so zelo pozitivne. A še vedno sem se spraševal o smislu tega opravila. A ko sem se oddolžil vsem z mojega seznama, se je potrdilo tisto, kar je napisano v Veliki knjigi.

Moram reči, da me nihče ni zavrnil. Nekateri so pozabili na to kar sem jim storil in so mi govorili, »saj ni bilo nič«. A, če so oni pozabili, nisem pozabil jaz. In težilo je mene in ta korak sem delal zargadi sebe. Je pa res, da so mnogi dejali, kako so veseli, da sem nehal piti in me spraševali, kako mi je to uspelo. Nisem skrival, da sem član Anonimnih alkoholikov in mnogi so se zanimali za naš program. Nekaterim od njih se je zdelo čudno, ko sem jim povedal, da je to duhovni program in kako mi Bog pomaga, saj so me prej poznali kot ateista.

Upošteval sem nasvet, da sem govoril le o mojih napakah in se nisem zapletal v pregovarjanja.

Bogu hvala, da v času mojega alkohoholizma nisem storil nobenega kaznivega dejanja, da nisem bil zadolžen, da nisem storil dejanja, zaradi katerega bi lahko že v času treznosti izgubil službo in da nisem storil kakega dejanja, ki bi zadevalo tudi druge, in bi bili zaradi moje oddolžitve lahko prizadeti.

Glede na to, da sem samski, mi je bilo prihranjeno tudi urejanje odnosov v družini. A to sem nadomestil s tem, da sem skušal izboljšati odnose do brata in njegove družine in ljudi okoli mene nasloh.

Tako se je moja lista, ki je nadaljevanju je navedeno nekaj primerov, kako sem se v posameznih primerih oddolžil (narejeno v obliki tabele:

ZAP. ŠTEVILKA
OSEBA
RAZLOG
KAKO SEM PORAVNAL

Primer 1
ZAP. ŠTEVILKA:
OSEBA: XY
RAZLOG Ko sva bila otroka sem jo silil v spolne igrice, kljub njenemu nasprotovanju
KAKO SEM PORAVNAL Sem povsem izgubil stike. Sem jo skušal poiskati, Mentor mi je svetoval, da napišem osebno pismo in ga izročim Bogu (/uničim), kar sem tudi storil, hkrati pa v molitvi prosil za odpuščanje.

Primer 2
ZAP. ŠTEVILKA:
OSEBA: Pokojna mati
RAZLOG Pogosto sem jo žalil in bil do nje verbalno nasilen KAKO SEM PORAVNAL Ko je umrla sem še pil. Sem mislil, da oddolžitev ni mogoča, a mi je mentor povedal, da lahko molim zanjo in za odpuščanje. Sem ji napisal tudi pismo in ga potem uničil. Ko sem bil nekoč na pokopališču, me je klical mentor. Povedal sem mu, da mi je težko, on pa je predčagal, da skupaj moliva, kar sva tudi storila. Potem mi je bilo lažje in čutil sem, da mi je odpuščeno.

Primer 3
ZAP. ŠTEVILKA:
OSEBA: XY
RAZLOG Ko mi je razkrila, da je zaljubljena vame, sem zbežal in se z njo nisem pogovoril
KAKO SEM PORAVNAL Po pogovoru z mentorjem sva skupaj ocenila, da nima smisla odpirati ran. Zato sem napisal pismo in obžaloval moje ravnanje. Pismo pa sem nato uničil.

Kakšen sem danes

Tako kot so po Petem koraku prišli otipljivi rezultati, so bili rezultati po Devetem koraku morda še bolj izraziti. Takrat sem dokončno spoznal, da zame pot nazaj ne pride več v poštev, da hočem živeti skromno in koristno življenje, ki mi prinaša notranji mir.

Na vsak način se trudim, da se mi ne bo treba več oddolževati. Kaj bi mi pomagalo, če bi v korakih do Devetega »počistil mojo hišo«, torej samega sebe in mojo notranjost, če bi počel enake stvari in še naprej prizadeval ljudi okoli mene in s tem vase nalagal nove smeti. Še kako sta resnična AA slogana, da »Bog stopi v čisto hišo« in da »Bog nima rad praznega prostora in ga takoj zapolni«. S tem lahko pojasnim, da so rezultati prišli kar sami po sebi, jaz sem moral le delovati. Seveda se nič ne godi samo po sebi. In danes zame ni več naključij.

Kako se mi uresničujejo obeti po Devetem koraku
Dvanajst obetov po Devetem koraku je v AA najbolj znanih, čeprav jih v AA litreraturi najdemo vse polno. In glej čudo. Ko sem naredil deveti korak v celoti, torej, ko je bila moja lista prazna, so se mi začeli ti obeti uresničevati:

ČE BOMO PRI TEJ FAZI RAZVOJA ZARES TEMELJITI, BOMO STRMELI, ŠE PREDEN BOMO NA POL POTI
Tudi sam sem se čudil rezultatu. Kar naenkrat sem se počutil osvobojenega. Počistil sem pač po moji preteklosti in rezultati so bili tu tako kot navaja ta obet
SPOZNALI BOMO NOVO PROSTOST IN NOVO SREČNOST.
Res sem se po Devetem koraku počutil osvobojenega, predvsem samega sebe. Spoznal sem, da je bil problem v meni in pri meni in ne pri drugih. Nekako sem se dvignil nad sebe in probleme okoli mene. Začel sem slutiti, kaj je smisel življenja. Nikakor ne streči samemu sebi in moji sebičnosti, ampak biti koristen drugim

NE BOMO OBŽALOVALI PRETEKLOSTI IN SI TUDI NE ŽELELI ZAKLENITI VRATA VANJO.
Danes mojega alkoholizem in moje preteklosti ne obžalujem. Je del mene in ju ne smem pozabiti. Nimam zadržkov, da spregovorim o mojem alkoholizmu in rešitvi iz njega.

DOUMELI BOMO POMEN BESEDE SPOKOJNOST IN SPOZNALI BOMO MIR.
Notranjega miru je bilo vedno več. Čutil sem se spravljenega z ljudmi, rečmi, Bogom in samim seboj. In tega sem hotel vedno več. A za to sem moral in moram delovati. Ne bi bilo res, če bi rekel, da sem spokojen vedno in dan za dnem. Potem bi bil svetnik. A danes imam orodja, da takoj delujem, ko se pojavi kakšna stvar, ki bi me lehko vrgla iz tira.

NAJSI SMO ZABREDLI ŠE TAKO GLOBOKO, VIDELI BOMO, DA LAHKO NAŠA IZKUŠNJA KORISTI DRUGIM.
Tega dolgo nisem verjel. A ko so se name začeli obračati družinski člani alkoholikov in ko so alkoholiki začutili, a jaz očitno imam nekaj, česar bi si želeli tudi oni, sem se prepričal, da to še kako drži.

TISTI OBČUTEK NEKORISTNOSTI IN SAMOPOMILOVANJA BO IZGINIL.
Ti občutki so pri meni izvirali že iz otroštva, alkoholizem pa jih je le še krepil. Pogosto sem se spraševal ali sem sploh komu koristen, čeprav sem bil vedno na razpolago, da pomagam. A kaj ko so bili moji motive sebični. Danes se vedno vprašam ali so moji motive pomagati drugim, res nesebični. Če lahko odgovorim z da, potem to šteje.in mi prinaša zadovoljstvo. Res je tudi, da samopomiloivanja danes ni več. Če se kljub temu pojavi, poprosim Boga, da mi ga odvzame in mi pokaže smer delovanja. In ta je vedno obrniti se od sebe in pomagati drugim, še posebej alkoholiku, ki še trpi.

IZGUBILI BOMO ZANIMANJE ZA SEBIČNE REČI IN PRIDOBILI ZANIMANJE ZA SOLJUDI. NEHALI BOMO STREČI SAMI SEBI.
Da sem se jaz, sinonim pojma sebičnosti tako spremenil da se mi ta obet uresničuje, je pravi čudež. Danes nesebično poskušam postavljati druge pred sabo im noje sebične motive. A ne na račun moje duhovne čilosti in mojih načel.

V CELOTI SE BOSTA SPREMENILA NAŠA DRŽA, NAŠ POGLED NA ŽIVLJENJE.
Ostanek življenja bi rad preživel koristen drugim ljudem, še zlasti alkoholikom. To mi resnično prinaša zadovoljstvo. Pehanje za materialnimi dobrinami, ugledom, mi je nasprotno prinašalo nemir, saj tega ni bilo nikoli dovolj.

ZAPUSTILA NAS BOSTA STRAH PRED LJUDMI IN PRED FINANČNO NEGOTOVOSTJO.
Danes lahko vsakemu človeku pogledam v oči. To seveda ne pomeni, da sem zdaj z vsemi prijatelj. A trudim se biti prijazen in ljubeč do vsakega, Kot se se materialne stvari na lestvici vrednot spustile in denar ni bil v eč cilj življanja, tako je izginjal strah pred finančno negotovostjo.

INTUITIVNO BOMO VEDELI, KAKO NAJ BOMO KOS POLOŽAJEM, KI SO NAS POPREJ BEGALI.
S tem, ko stvari prepuščam Bogu, se več ne bremenim z izidom. Ta bo točno tak, kot mora biti in natančno ob pravem času. A seveda ne po moji, ampak Njegovi presoji.

NA LEPEM SE BOMO ZAVEDELI, DA BOG DELA ZA NAS TISTO, ČESAR NISMO ZMOGLI SAMI. SO TI OBETI PRETIRANI? NAM SE NE ZDIJO. SAJ SE NAM URESNIČUJEJO - VČASIH HITREJE, VČASIH POČASNEJE. VSELEJ SE BODO URESNIČILI, ČE BOMO LE DELALI ZANJE
Tega, kar Bog dela zame, sam ne bi nikoli zmogel. Pa tako sem bil zaverovan vase in moje sposobnosti. Rezultat pa ni bil nikakršen, saj se ni kazal v notranjem miru. Seveda rezultati niso pripli in ne prihajajo sami od sebe, ampak moram delovati. Akcija in rešitev, se pogosto sliši v AA po svetu. In če živim po obojem, ne morem zaiti.

In ko se ti obeti včasih preberejo na srečanjih in se pride do stavka: “Ali so ti obeti pretirani”, in ko vsi navzoči kot eden odgovorijo: “NISO”, se sam pri sebi nasmehnem, ker sem to ponavljal tudi jaz. A moral bi te trditve postaviti kot vprašalnik in alo to velja zaame. Torej: “Ali sem spoznal novo prostost in novo srečnost?” Danes lahko odgovorim pozitivno, ko pa sem obete le ponavljal skupaj z drugimi, je bila to le velika samoprevara.

Na vrh
 Profil Pošlji zasebno sporočilo  

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 1 prispevek ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Ne morete dodati priponk prispevkom